Krediidi kulukuse määr

Lisaks intressile on laenulepingus esitatud ka krediidi kulukuse määr, mis on aastase protsendimäärana väljendatud laenu kogukulu ja millega saab võrrelda erinevate krediidiandjate pakkumisi. Selle arvutamisel arvestatakse laenusummat, intressimäära, laenusumma tagastamise lõppkuupäeva, maksegraafikut ja laenulepingu sõlmimise tasu.

Krediidi kulukuse määr on arvestatud eeldusel, et kogu laen võetakse kasutusse viivitamata ja täies mahus. Kuna krediidiandjale ei ole teada täpsed kulud hüpoteegi seadmisel, siis ei ole arvestatud notaritasu ja riigilõivu, samuti tagatise kindlustamisega seotud kulusid krediidi kulukuse määra arvutamisel.

Oleme välja arvutanud näitlikud krediidi kulukuse määrad kõige tüüpilisema laenulepingu kohta:

Fikseeritud intressiga laen kinnisvara tagatisel

20 000-eurose laenusumma puhul kaheteistkümneks aastaks, 144 igakuise annuiteetmaksega ja fikseeritud intressimääraga 13,5% aastas ning lepingutasuga 340 eurot, on krediidi kulukuse määr 14,81% (ei sisalda tagatise seadmise ja kindlustamisega seotud kulusid).

Igakuine laenumakse on 281,14 eurot, laenu tagasimaksete summa 40 484,16 eurot ja laenu kogusumma 40 824,16 eurot. Laenu leping tagatakse hüpoteegiga elamukinnisvarale ja laenu võtmisel tuleb sõlmida tagatisvara kindlustusleping.

Fikseerimata intressiga laen kinnisvara tagatisel

20 000-eurose laenusumma puhul kaheteistkümneks aastaks, 144 igakuise annuiteetmaksega, fikseerimata intressimääraga 12% (intressi marginaal 12% + 6 kuu Euribor) aastas ja lepingutasuga 340 eurot on krediidi kulukuse esialgne määr 13,10% (ei sisalda tagatise seadmise ja kindlustamisega seotud kulusid).

Igakuine laenumakse on 262,68 eurot, laenu tagasimaksete summa 37 825,92 eurot ja laenu kogusumma 38 165,92 eurot. Lepingus fikseeritud Euribor võib muutuda iga 6 kuu möödumisel ja Euribori negatiivne väärtus loetakse võrdseks nulliga. Laenu leping tagatakse hüpoteegiga elamukinnisvarale ja laenu võtmisel tuleb sõlmida tagatisvara kindlustusleping.