Laenuterminoloogia

Annuiteetgraafik

Annuiteetgraafik on laenu tagasimakse graafik, mille järgi igakuine laenumakse on ühesuguse suurusega. Laenu tagasimaksmise algusaastatel koosneb igakuine makse peamiselt intressist. Laenu põhiosa moodustab maksest väiksema osa. Mida kauem oled laenu tagasi maksnud, seda suuremad on laenu põhiosa maksed ja intressiosa kuust-kuusse väheneb.

Hüpoteek

Hüpoteek on kinnisasja pant ehk rahvakeeli koduliising. Näiteks eluasemelaenu väljastamisel vormistatakse notari juures hüpoteek krediidiandja kasuks. See tähendab, et ühelt poolt hüpoteek annab võimaluse laenu saamiseks ning teiselt poolt on ta krediidiandjale tagatis. Hüpoteek annab krediidiandjale õiguse hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvel.

Intressimäär

Intressimäär on kokkulepitud makstava laenuintressi suurus.

Krediidi brutosumma

Krediidi brutosumma on kõigi tarbija poolt krediidi tagasimaksmiseks ning intressi ja muude kulude tasumiseks tehtavate maksete kogusumma.

Krediidi kulukuse määr

Krediidi kulukuse määr on informatiivne näitaja, mida arvutatakse aastase protsendina ning mis näitab krediidist tulenevate kulude koormust eeldusel, et krediidileping kehtib kokkulepitud tähtaja jooksul, annab tabijale võimaluse võrrelda omavahel erinevaid pakkumisi.

Käendus

Käendus on käendaja poolt antud tagatis. Käendaja võtab endale kohustuse vastutada käendatava isiku poolt võetud laenu eest. Juhul kui laenuvõtja jääb näiteks pangale võlgu, siis käendaja on kohustatud tekkinud võla tasuma. Käenduse ulatus lepitakse kokku käenduslepingus.

Laenu periood

Laenu periood on laenu tagasimaksmise periood. Täpne laenu periood lepitakse laenulepingus kokku. Mida pikem periood, seda väiksem on igakuine laenumakse. Samas tuleb sel juhul aga rohkem maksta pangale intresse ning laen on lõppkokkuvõttes kallim kui lühemaajaline laen.

Laenu refinantseerimine

Laenu refinantseerimine tähendab olemasoleva laenu vahetamist/katmist teise laenuga, mis võiks olla muidugi ka eelmisest soodsamatel tingimustel. Loe rohkem laenude refinantseerimine ja võlgade refinantseerimine lehekülgedelt.

Laenu summa

Laenu summa on summa, mida krediidiandja väljastab tarbijale vastavalt sõlmitud laenulepingule. Maksimaalne laenusumma suurus sõltub tagatise väärtusest ja maksevõimest.

Laenu tagatis

Laenu tagatise vormid on erinevad ning täpsed tingimused võivad sõltuda laenu tingimustest, laenu suurusest, laenu liigist jne. Laenu tagatiseks võivad olla muuhulgas näiteks laenuvõtja sissetulek, era- või juriidilise isiku käendus, kinnisvara jne. Hüpoteeklaen väljastab laene ainult kinnisvara tagatise vastu.

Lepingutasu

Lepingutasu on tasu, mida tuleb tasuda lepingu sõlmimise eest. Lepingutasu võib olla nii fikseeritud ja/või kokkulepitud summa või näiteks teatud protsent laenusummast.

Maksepuhkus

Maksepuhkus on periood, kus makstakse ainult laenuintressi ilma põhiosamakseteta. Sõlmitakse vastavalt kokkuleppele laenuandjaga. Võimalik on ka täielik maksepuhkus, mis on üldjuhul lühiajaline ja suurendab krediidisummat.

Tarbijakrediidileping

Tarbijakrediidileping on krediidileping, millega oma majandus- või kutsetegevuses tegutsev krediidiandja annab või kohustub andma tarbijale krediiti või laenu.

Tüüptingimus

Tüüptingimus on lepingutingimus, mis on eelnevalt välja töötatud tüüplepingutes kasutamiseks või mida lepingupooled muul põhjusel ei ole eraldi läbi rääkinud ja mida tüüptingimust kasutav lepingupool (tingimuse kasutaja) kasutab teise lepingupoole suhtes, kes ei ole seepärast võimeline mõjutama tingimuse sisu.

Võrdse põhiosaga graafik

Võrdse põhiosaga graafik on laenu tagasimakse graafik, mille järgi laenu põhiosa tagasimakse on kogu aeg ühesugune. Põhiosa tagasimaksele lisandub intress. Kuna intressi arvestatakse laenusumma jäägilt, on intressimaksed alguses suuremad, hiljem aga väiksemad.

Väikelaenud

Väikelaenud üks toodetest, mida pakume eelkõige eraklientidele. Rohkem informatsiooni väikelaenud leheküljel. Hüpoteeklaenu paljude laenutoodete hulka kuulub ka reisilaen, mis võimaldab oma unistuste sihtkohta reisida.

Hüpoteeklaen Tallinnas

Rävala pst 2, VI korrus
Telefon: (+372) 666 1701
Esindus avatud: E–R 9–17

Hüpoteeklaen Tartus

Ülikooli 6a, Tartu
Telefon: (+372) 772 0072
Esindus avatud: E–R 9–17

Hüpoteeklaen Narvas

Puškini tänav 19
Telefon: (+372) 357 2105
Esindus avatud: E–R 9–17

Hüpoteeklaen Pärnus

Pikk 26
Telefon: (+372) 715 1720
Esindus avatud: E–R 9–17

Tähelepanu, tegemist on finantsteenusega. Enne teenuse kasutamist tutvu tingimustega ja konsulteeri asjatundjaga. Lühiajalised laenunud alates 1000 eurost ning laenuperiood 3 kuud kuni 2 aastat. Pikaajalised laenud alates 3000 eurost ning laenuperiood 2 aastat kuni 15 aastat. 10000-eurose laenusumma puhul seitsmeks aastaks, 84 igakuise annuiteetmaksega, fikseeritud intressimääraga 9% ja lepingutasuga 300 eurot on krediidi kulukuse määr 10,45% (ei sisalda tagatise seadmise ja kindlustamisega seotud kulusid), igakuine laenumakse 160,89 eurot, laenu tagasimaksete summa 13817,26 eurot ja laenu kogusumma 14117,26 eurot. Laenu leping tagatakse hüpoteegiga elamukinnisvarale ja laenu võtmisel tuleb sõlmida tagatisvara kindlustusleping. Hüpoteeklaen AS tegevusloa andmise otsuse number 4.1-1/9.