18. august 2021
Kes majaehitusega lähemalt kokku on puutunud, see teab, et nullist uue maja ehitamine on oluliselt keerulisem kui valmismaja ostmine, nõudes rohkem aega ja raha, aga ka parajal hulgal asjaajamist.
Arvestades seda, et tegemist on suhteliselt suure investeeringuga, siis soovitakse enamasti maja ehituseks kasutada ka laenuraha.
Laen maja ehituseks
Maja ehituseks laenu küsides tuleb laenuandjale kohe esitada kõik majaehitusega seotud dokumendid, sealhulgas ehitusprojekt ja eelarve.
Laenuotsus tehakse küll projekti peale tervikuna, kuid laenu ei väljastata ühekorraga. Ehituse puhul makstakse laen kinnisvara tagatisel välja osade kaupa, vastavalt sellele kuidas kinnisvara väärtus ajas kasvab.
Kui krunt on ehitusõigusega ja vundament on juba vastavalt ehitusloa tingimustele ehitatud, siis võib eeldada, et sellise krundi väärtus on suurem, kui krundil, millel ehitustegevust ei ole veel alustatud. Märgatavalt lisab kinnisvarale väärtust see, kui valmis saab kinnine majakarp.
Samal ajal on aga vaja teha ka töid, mis maja valmimise seisukohalt on küll vajalikud, kuid kinnisvara väärtust otseselt ei tõsta. Sellisteks töödeks on näiteks kõikvõimalikud kommunikatsioonide rajamised, elektritööd jne.
Seepärast on kohe maja ehitust planeerides oluline arvestada, et inimesel oleks endal rahaline puhver, mille eest vahepealseid töid finantseerida. Teine variant on laenu võttes kasutada lisatagatist või suurendada laenusummat, vormistades näiteks laen metsamaa tagatisel.
Millega tuleb veel arvestada
Maja ehituse kogumaksumus sõltub suuresti sellest, milline maja endale ehitada. Aega ja raha aitab kokku hoida see, kui valitakse mõni tüüpprojekt või tellitakse elementmaja, mille seinad ja muud elemendid on tehases juba valmis toodetud ning paigaldatakse objektile paari päevaga.
Töö- ja materjalikulule lisaks tuleb arvestada väljaminekutega, mida on vaja teha enne ehituse alustamist ja laenu saamist, nagu näiteks kulud ehitusprojektile või notarikulud. Kui laenuandja nõuab iga järgmise laenuosa väljastamiseks kinnisvarahindaja eksperthinnangut, siis võib ka sellest kujuneda ehituseelarve mõttes arvestatav kulu, mis võib kokkuvõttes ulatuda tuhandetesse eurodesse.
Enne laenulepingu allkirjastamist tuleks kindlasti endale selgeks teha, mille alusel laenuosade väljamaksmine käib ja milliseid tõendusmaterjale selleks tuleb esitada. Näiteks, kas etapi lõppedes tuleb hindamisakt alati tellida professionaalse hindaja käest või aktsepteeritakse ka kliendi saadetud fotosid objektilt jne.
Hüpoteeklaenul on hetkel käimas kampaania. Kõigile, kes esitavad uue laenutaotluse perioodil 15.03–15.04.2021, on hüpoteegi seadmisega seotud kulud – notaritasu, riigilõiv ning laenu ennetähtaegse tagastamise tasu ja tagatiskinnisvara hindamine tasuta.