9. oktoober 2020

Viis väikest nippi, mis aitavad muutuda rahaliselt efektiivsemaks

Suured teekonnad saavad alguse esimestest väikestest sammudest ja soovides saavutada rahalist sõltumatust, piisab samuti mõnest väikesest sammust, et oma rahaasju tunduvalt paremini juhtima hakata.

Tehke reaalsuskontroll!

Kõigepealt leidke aeg ja vaadake üle oma rahaasjad. Millised on sissetulekud ja väljaminekud, millised kulutused on vältimatud ning millistest kulutustest ei saa üldse loobuda. On oluline, et leiate igas päevas kasvõi hetke, viskamaks oma rahaasjadele pilk peale. Uskuge, minutipikkusest reaalsuskontrollist piisab, et liigsed väljaminekud tuvastada ning ennast rahaasjades korrale kutsuda.

Vaadake üle oma kohustused!

Paljudel meist on mitmesuguseid rahalisi kohustusi: eluasemelaenud, liisingud, tarbimislaenud, järelmaksud ja mõnel juhul isegi kõrge intressiga kiirlaenud. Võtke korraks aeg maha, vaadake üle oma laenukohustused ja nende intressimäärad. Pahatihti on just tarbimislaenude intressimäärad sedavõrd kõrged, et tuleb kõne alla laenude refinantseerimine. Kuidas see on võimalik? Kui teil on näiteks kinnisvarana olemas tagatis, on võimalik laenu refinantseerida, vahetades selle madalama intressiga hüpoteeklaenu vastu. See samm vähendab igakuiseid laenumakseid ning loob tulevikuks vajaliku rahapuhvri.

Sularahadieet

Kaardiga poes viipamine on ülimalt mugav, kuid sellel on ka oma varjukülg. Kaardiga tasudes ei taju me tegelikult, kui suuri summasid välja käime. Kui kipute liialt palju kulutama, minge üle sularahadieedile. Mida see endast kujutab? Lihtsalt hakake kaardi asemel kasutama sularaha, millega makstes tunnetate reaalselt, kui suuri summasid käest annate. Kaardiga makstes seda tunnet pole ja seetõttu on ostuotsused niimoodi tunduvalt kiiremad tulema.

Tükelda suured eesmärgid!

Uuringud on näidanud, et mida kaugem ja kättesaamatum on eesmärk, seda vähem kindlad oleme selle kättesaadavuses ja seda kergemini loobume püstitatud eesmärkidest. Kui kogume raha näiteks uue kodu sissemakseks, tasub jaotada kaugem eesmärk hoopis lühema perioodi peale ja seada lühiajalisemad eesmärgid, nagu näiteks on igal kuul kindla summa säästmine.

Võrdle teenuste hindasid!

Võrrelge alati finantsteenuste hindu. Kui plaanite näiteks laenu võtta, siis võib isegi protsendisuurune intressivahe muuta laenu tagasimakse märgatavalt kallimaks. Kasutage laenukalkulaatoreid ja te imestate, kuidas eraisiku laen võib ühe teenusepakkuja juures olla konkurentide omast tunduvalt soodsam.

Tagasi nimekirja