5. juuni 2023

Rohelisem tootmine ja teenus – loe, mida Sina väikeettevõtjana saad ise ära teha

Roheline mõtteviis ja ESG teema on jätkuvalt päevakorras ja järjest rohkem lisandub tarbijaid, kes eelistavad jätkusuutlikke tooteid ja teenuseid. Loe, mida saad väikeettevõtte juhi ja omanikuna ise ära teha, et sinugi ettevõtluse jalajälg oleks väiksem ning sinu tooted ja teenused oleksid kestlikumad.

Jätkusuutlikkus algab väikestest sammudest

Kõik me soovime, et elu siin planeedil jätkuks ka pärast meie põlvkonda. Rohelisem, ehk keskkonda säästev tootmine ja teenuste osutamine tähendab mitmete igapäevaselt tehtavate tegevuste ja otsuste juures sellele teemale tähelepanu pööramist ning uute käitumisviiside kasutuselevõttu – vastutustundlikku energiatarbimist, aga ka tooraine, tarneahelate ja protsesside ülevaatamist. Mõeldes läbi need tahud oma äris, saab iga ettevõte enda tegevust paremaks muuta.

Vesi, küte ja jahutus on ühed suurimad CO2 jalajälje tekitajad

Sageli on kõige suuremad süsiniku jalajälje tekitajad vesi ja energia. Tarbides neid säästlikumalt, suurendad oma ettevõtte jätkusuutlikkust. Enamasti on vee ja energia kokkuhoiuga võimalik saavutada ka arvestatav rahaline sääst.

Vaata ettevõttes üle veetarbimise harjumused ning kütte- ja jahutussüsteemid. Kasutades ökonoomsemaid seadmeid või vahetades aegunud seadmed uuemate vastu, on ka väiketootjal ja kontoriomanikul võimalik oma jalajälge vähendada.

Vaheta välja energiamahukad seadmed ja sõidukid

Lisaks kütmisele ja jahutamisele tarbivad energiat kõikvõimalikud tootmisseadmed, aga ka kontoris olevad printerid, arvutid ja muu tehnika. Kui teie seadmed on amortiseerunud, siis uurige kindlasti, kas neid on võimalik uute ja energiasäästlikumate vastu vahetada.

Samuti tasub üle vaadata ettevõttes kasutusel olevad sõidukid. Paljude ettevõttete tööde iseloom nõuab palju sõitmist, sel juhul on kasulikum soetada uued masinad, mis sõidab osaliselt elektriga või tarbivad vähem kütust. Kaaluda tasub kaasaegsete renditeenuse kasutamist, kui reaalne logistika- või sõiduvajadus pole igapäevane.

Vähenda jäätmeid ja plasti kasutamist

Prügi sorteerimine on saamas normiks nii kontorites, tootmises kui eramajapidamistes. Proovige luua töökoha kööginurgas võimalused, et saate kasutada tavanõusid ning vältida ühekordseid topse ja taldrikuid.

Kuna suvi on saabumas, siis kindlasti tasub jälgida ka seda, et kasutataks võimalikult vähe ühekordseid nõusid, seda nii meeskonnaüritustel kui ka suurematel kontsertidel ja laatadel. Taaskasutus pakub palju toredaid võimalusi ja osalejatele meeldib kaasatud olla.

Plastikpudelites vee asemel võta kontoris kasutusele filtrisüsteemiga kraanivesi. Nii vähendate plasti kui transpordi kasutamist ja säästate kuludelt. Vähenda paberi tarbimist või mine üle täielikult paberivabale majandamisele.

Ära unusta digiprügi

Digiprügi on järjest kasvav prügiliik, mida tekitame iga päevaga juurde. Paisuv andmehulk nõuab üha rohkemate andmekeskuste tööshoidmist, mis omakorda vajavad ülalpidamiseks rohkem energiat. Et mitte lasta digiprügil kuhjuda, võiks iga töötaja oma arvuti, telefoni ja serverikaustad teatud aja tagant üle käia ja ebavajaliku kustutada.

Eelista jätkusuutlikke partnereid

Jätkusuutlikkust tuleks arvesse võtta ka partnerite valikul. Nii laieneb säästlikult majandavate inimeste ja ettevõtete ring jõudsalt. Näiteks Hüpoteeklaenus oleme loobunud ühekordsetest nõudest ja pudeliveest. Meil on paberivaba kontor ja jätkusuutlikkuse teema on fookuses igal rindel. Juurutame rohevalikuid ning integreerime mitmekesisuse teemasid oma jooksvalt poliitikatesse.

Rohelisema tuleviku poole koos Kasvulaenuga

Selleks, et oma ettevõtte ökoloogilist jalajälge vähendada, saad samme astuda juba täna. Tuge selleks pakub Kasvulaen.

Kasvulaen on just mikroettevõtjatele mõeldud soodustingimustel finantseerimislahendus, mis sobib nii tootmisettevõtetele, kaubandusele ja ka erinevate teenuste pakkujatele.

Kasvulaenu võib taotleda küttesüsteemide väljavahetamiseks, uute tootmisruumide ehitamiseks, masinate ja sõidukite ostmiseks, ettevõtte arendamiseks, käibevahendite soetamiseks, pikemaajaliste projektide rahastamiseks või investeerimiseks.

Näiteks võid Kasvulaenu abil uuendada oma äriruumide kütte- ja jahutussüsteeme, samuti uuendada oma toodete pakendid, muuta protsessid säästlikumaks või välja vahetada energiakulukad seadmed.

Tavapärasest soodsama intressiga laenu saavad taotleda väikeettevõtted, kelle käive või bilansimaht jääb alla 2 miljoni euro aastas ja kellel on 1-9 töötajat, omakapital vastab seadusele ning puuduvad maksehäired ja maksuvõlad.

Kasvulaenu summa piiriks on kuni 25 000 eurot, kusjuures igal ettevõttel võib olla kuni kaks kasvulaenu. Laenu summa ühele kliendigrupile võib olla vahemikus 2 000 – 50 000 eurot ja tagasimaksetähtaeg 3 kuust kuni 15 aastani. Kasvulaenu antakse välja koostöös Euroopa Investeerimispangaga.

Kasvulaenu saab taotleda kinnisvara tagatisel. Laenu taotlemine on mugav ja kiire. Taotluse saad täita internetis ja tagatisvara hindamise teeme ära sinu eest. Kogu protsess käib loetud päevadega ning laenu saad kasutusele võtta kohe peale notariaalse lepingu sõlmimist.

Kui soovid oma ettevõttega astuda samme rohelisema tootmise ja teeninduse poole, siis võta julgesti ühendust meie halduritega Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas. Aitame sul välja selgitada, milline finantseerimislahendus sobib kokku sinu eesmärkidega. Koos muudame maailma paremaks!

Helista Hüpoteeklaenu tasuta lühinumbril 1203 või täida ära kontaktivorm.

Tegevust rahastab Euroopa Liit tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programmi (EaSI) raames ning Euroopa Investeerimispanga ja Euroopa Investeerimisfondi vahenditest.

Tagasi nimekirja