10. oktoober 2023

Millised on trendid kinnisvaraarenduses ja kuidas arendusprojekte rahastatakse?

Elamuehituses domineerivad praegu ühe- ja kahepereelamud ning uute kodude arendamine on liikunud linnast välja. Loe, millised on hetketrendid kinnisvaraarenduses ning mida arendajad ja koduostjad asjast arvavad.

Hüpoteeklaen on partneriks paljudele Eesti kinnisvaraarendajatele. „Uute majade ja korterelamute arendus ja arenduslaenud moodustavad märkimisväärse osa meie ärikliendi portfellist,“ ütleb Hüpoteeklaenu müügijuht Lea Maarand.

„Kuigi ehitushinnad ja euribor on kasvanud, ei ole kinnisvaraarendajad uute majade arendamisest loobunud. Küll aga näeme muutusi töösolevate objektide arvus ja ka uute kinnisvaraarenduste asukohtades,“ lisab Maarand.

Elamuarendajad otsivad kindlust

Lea Maarand toob näite, et kui varasemalt osteti krunte kokku lausa hulgi, et sinna kiirelt uusi maju ehitada, siis praegu on kinnisvaraarendajad võtnud ettevaatlikuma hoiaku, arendades uusi elamuid ühekaupa.

„Näeme trendi, et maju hakatakse sageli ehitama alles siis, kui võlaõiguslik leping ostjaga on sõlmitud või kortermaja puhul 50% korteritest on müüdud. Uusi kortermaju ehitatakse praegu vähem. Hetkel on eelistatumad just ühepereelamud, paarismajad ja ridaelamud,“ sõnab Maarand.

Uusarendused liiguvad linnast välja

Teise trendina saab välja tuua, et arendajad eelistavad asukohti, mis on tõmbekeskusest väljas. „Näiteks rajatakse praegu ühepereelamuid, paarismaju ja ridaelamuid Keilas, Sakus, Laagris, Sauel, Viimsis, Kosel,“ loetleb Lea Maarand.

Populaarsemad piirkonnad ongi Tallinna ja Tartu lähiümbrus, kus on tihedam asustus. Oma osa on ka sellel, et linnades on krundid juba täis ehitatud. Samuti  on Tallinna lähiümbruse asulates võimalik krunt soetada parema hinnaga. „Arvestades üldiste ehituskulude kallinemist, aitab soodsam krunt koduostjale hinda veidi alla tuua,“ lisab Maarand.

Koduostjad on ettevaatlikumad

Hüpoteeklaenu kogemuse põhjal on ettevaatlikumaks muutunud ka koduostjad. „Sel kevadel ja suvel nägime olukordi, kus valminud objektid seisid ja arendajad ei saanud oma vara kiirelt realiseeritud. Hetkel tundub, et sügisel on turg siiski elavnenud, koduostjaid on taas rohkem,“ kirjeldab Maarand kinnisvaraturu seisu. Hüpoteeklaen pakub eraklientidele Kodulaenu, mille populaarsus kasvab.

Uusarenduste finantseerimisel on abiks Arenduslaen

Lea Maaranna kinnitusel finantseerivad paljud väikearendajad Hüpoteeklaenuga juba mitmendat elamuprojekti. Kõige levinum lahendus uute majade ehituseks on Arenduslaen. “Arenduslaenu eeliseks on bullet-graafik, kus jooksvalt tuleb tasuda vaid intresse ja põhiosa tagastatakse laenulepingu lõpus, kinnisvaraobjekti realiseerimisel. Arenduslaenu tähtaeg on kuni 24 kuud. Kui objekt saab varem müüdud, on võimalik ka laen varem tagastada,“ ütleb Maarand.

Arenduslaenu tagatiseks on enamasti töös olev arendusprojekt. Uue maja ehitamisel väljastatakse kinnisvaralaen osade kaupa. Hoonestamata krundi vastu antakse laenu kuni 75% selle turuväärtusest. Edasine ehitus jaotatakse etappideks ja ülejäänud laenusumma väljastatakse vastavalt maja valmimisele.

Ettevõtted ootavad laenuandjalt kiirust ja paindlikkust

Rääkides sellest, mis paneb kinnisvaraarendajaid Hüpoteeklaenu kasuks otsustama, toob Maarand välja, et arendajad ootavad laenuandjalt kiirust ja paindlikkust. „Kinnisvaras, nagu ka mujal äris, on kiire protsess üheks oluliseks eduteguriks. Meilt saavad kliendid laenupakkumise kätte 1 tööpäevaga. Igal ettevõttel on oma personaalne laenuhaldur, kes on tema valdkonnaga kursis ja kui koostöö sujub, on lihtne tulla ka järgmise objektiga meie juurde plaane arutama,“ ütleb Maarand vastuseks, miks kinnisvaraarendajad nende poole pöörduvad.


Sobiva finantseerimise leidmine on kinnisvaraarenduses oluline lüli

Elukondliku kinnisvara arendamisega tegelev Eesti-Rootsi ettevõte Thörn Properties on Hüpoteeklaenuga koostööd teinud juba 5 aastat. Ettevõtte juhatuse liikme Rasmus Sarapuu sõnul kasvas ühekordsest projektist välja pikaajaline partnerlus. “Tänaseks oleme Hüpoteeklaenuga arendanud juba kümneid objekte. Oleme jõudnud koostööni, kus finantseerimisotsused tulevad meie jaoks lihtsalt ja paindlikult, mis on kinnisvara arendamises üks olulisemaid lülisid,“ ütleb Sarapuu.

Koostööd Hüpoteeklaenu kliendihalduriga kommenteerib Sarapuu järgmiselt: „Käimasolevate projektide tõttu on meil kliendihalduriga pidev suhtlus. Muuhulgas vahetame tihti mõtteid turul toimuvast. Kuna finantseerija näeb trende, aktiivsust ja riske läbi mitmete osaliste, siis on lähedasest suhtest halduriga kujunenud meie jaoks omamoodi analüüsimise tööriist.“


Arenduslaenu tingimused:

  • Taotleja on Eestis registreeritud aktsiaselts või osaühing, kelle omakapital vastab seadusele ja aastaaruanded on esitatud
  • Laenusumma 25 000 – 2 000 000 €
  • Laenutähtaeg kuni 24 kuud
  • Bullet-graafik, kus laenuperioodi jooksul tasutakse jooksvat intressi ning laenusumma tagastatakse lepingu lõppedes
  • Võimalik on täismaksepuhkus kuni 12 kuud
  • Tagatisvara väärtus minimaalselt 10 000 €
  • Arenduslaenu summa on kuni 75% tagatise väärtusest.

Kui soovid Arenduslaenust rohkem teada, siis võta julgesti ühendust Hüpoteeklaenu halduritega Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas. Küsimuste korral helista meie tasuta lühinumbril 1203.

Laenuandjana pakume sulle personaalsust, kiireid laenuotsuseid ja mõistliku hinnaga lahendusi. Tänu kinnisvara tagatisele saame väljastavale laenule pakkuda suuremat paindlikkust tagasimaksmisel, pikemat maksetähtaega ja madalamat intressimäära.

Tagasi nimekirja