20. september 2022

Milline küttesüsteem koju valida?

Järjest rohkem inimesi on mures, kuidas eesootav talv oma kodus üle elada. Eriti puudutab see vanemate eramajade omanikke, kelle kodu on gaasiküttel või kes kütavad oma maja elektriga. Kuna külmad ilmad ei ole veel kohal, siis on praegu viimane aeg oma küttesüsteemid üle vaadata.

Gaasiküte on kasutusel paljudes Eesti eramutes ja korterites. Samuti on jätkuvalt populaarne ahjukütte kombineerimine teiste kütteliikidega, näiteks elektriga.

Ühes keskmises 120-ruuduses majapidamises Tallinna külje all oli ainuüksi augustikuu gaasiarve maksumus mitu korda kõrgem kui eelmise aasta kõige külmemal kuul detsembris. Küttepuude hinnad on samuti kordades tõusnud ning elektriarved suvekuude eest olid ehmatavalt krõbedad.

Vananenud küttesüsteemide asendamine on võimalik

Kuigi vana küttesüsteemi väljavahetamine võib tunduda tülikas ettevõtmine, siis tegelikkuses on see täiesti võimalik. Kõige paremateks küttelahendusteks eramajja või ridaelamusse peetakse praegu õhk-vesi soojuspumpa ning maakütet.

Lihtsaim alternatiiv elektriradikatele on õhk-õhk tüüpi soojuspump, mille kasutegur on tavalistest radiaatoritest 5 korda parem. Õhk-õhk soojuspumpade miinuseks on see, et soojus ei jaotu tubade vahel ühtlaselt. Sõltuvalt maja suurusest võib neid olla vaja paigaldada ka mitu. Samas saab neid suvel kasutada jahutamiseks.

Õhk-vesi soojuspumpade kasuks räägib see, et neid on samuti suhteliselt lihtne paigaldada. Seda eriti siis, kui põrandasse on varasemalt veetud torud või majas on varem olnud kasutusel näiteks gaasi- või puidukatlaga keskküttesüsteem.

Maakütte rajamise eelduseks on, et krundil on piisavalt vaba ruumi, kuhu maakütet paigaldada. Näiteks 120-ruutmeetri suuruse maja puhul peaks sellist pinda olema aias või hoone ümbruses ligikaudu 450 ruutmeetrit.

Kuidas küttesüsteemi vahetust finantseerida

Arvestades tänaseid elektri- ja gaasihindasid, tasub küttesüsteemi väljavahetus end varasemast kiiremini ära. Küttesüsteemi uuendamist võimaldab näiteks Hüpoteeklaenu energiatõhususe laen, mida saab taotleda kinnisvara tagatisel.

Energiatõhususe laen on mõeldud just nende tegevuste jaoks kodus, mille kaudu saab tõsta oma kodu energiatõhusust. Näiteks võib energiatõhususe laenu kasutada hoone soojustamiseks, katuse ja akende vahetamiseks, küttesüsteemide uuendamiseks, küttekollete ehitamiseks või päikesepaneelide paigaldamiseks. Kui pärast küttesüsteemi vahetust on vaja teha majas remonditöid, siis saab ka selle töö laenusumma sisse arvestada.

Hüpoteeklaenu taotlemine on tehtud kiireks ja paindlikuks. Kogu laenutaotlemise protsess käib kiirelt ja mugavalt ning laenu saab taotleda interneti teel. Kinnisvara tagatisel laenamise kasuks räägib ka see, et sellise laenu intress on soodsam kui näiteks väikelaenudel või järelmaksul. Samuti saab kinnisvara tagatisel laenu võtta pikaajalise tagasimaksegraafikuga. Maksimaalselt on võimalik laen taotleda kuni 20 aastaks.

Hüpoteeklaen on kinnisvara tagatisel laenusid Eesti turul pakkunud juba 14 aastat. Hoonete energiatõhususe tõstmiseks on Hüpoteeklaenul nüüd energiatõhususe laen, mis on mõeldud kõigile korteri- ja majaomanikele, kes soovivad oma kodu energiatõhusamaks muuta. Energiatõhususe laen aitab kokku hoida elektri- ja küttearvetelt, parandada hoone sisekliimat, vähendada keskkonnamõjusid ja muuta kodu energiatõhusamaks.

Kui soovid rohkem infot, kuidas taotleda energiatõhususe laenu, siis helista meile lühinumbril 1203 või täida ära meie kodulehe kontaktivorm.

Tagasi nimekirja