15. oktoober 2021
Hüpoteeklaen tõi turule uue toote nimega arenduslaen, mis on sobilik arendusprojektide finantseerimiseks, sealhulgas elukondliku või ärikinnisvara renoveerimiseks ja ehituseks. Arenduslaen pakub kindlust nii väikearendajale kui ostjale, et objekt valmiks kokkulepitud mahus ja kokkulepitud ajal. Arenduslaen aitab ehituse perioodil hoone valmimist finantseerida. Laenulepingu pikkus võib olla kuni 24 kuud ja laenu põhiosa tuleb tagastada lepingu lõpus.
Arenduslaen on mõeldud kõigile kinnisvaraga tegelevatele väikearendajatele, laenu sihtotstarve on konkreetse arenduse ehitus ja tagasimakseallikas sellesama objekti müük. Arenduslaenu saab taotleda ka värskelt alustanud ettevõte. Sageli käibki kinnisvarasse investeerimine nii, et iga arenduse ehitus ja müük on eraldi juriidilises kehas.
Hüpoteeklaen on väikearendusi ka varasemalt finantseerinud, kõige enam on seda tehtud Tallinnas ja Tartus. See muidugi ei tähenda, et mujal piirkondades ei võiks arenduslaenuga rahastatud maju ehitada. Pigem võib siit järeldada, et mujal pole turg olnud nii atraktiivne ja seetõttu pole ka investorit aktiivselt otsitud. Arenduslaenu peamine sihtgrupp on kinnisvaraga tegelevad arendajad, kellel on korraga käsil 1-2 objekti.
Arenduslaenu pakutakse kuni 24 kuuks ja bullet-graafikuga, mis tähendab, et laenuperioodi jooksul tasutakse jooksvat intressi ja laenusumma tagastatakse ühe maksena lepingu lõpus.
Kõige sagedamini näeb see välja nii, et arendaja ostab krundi ja võtab krundi ostuks laenu. Seejärel ehitatakse krundi peale maja, paarismaja või ridaelamu ja objekti müügist tagastatakse laen.
Majaehituse puhul väljastatakse kinnisvara laen ettevõttele osade kaupa vastavalt sellele, kuidas ehitus kulgeb. Hoonestamata krundi vastu antakse laenu 50% selle turuväärtusest. Järgmistes etappides võib see protsent suureneda.
Oluline on veel märkida, et arenduslaenu väljastatakse vaid kinnisvara tagatisel ja üldjuhul on laenu tagatiseks seesama arendusprojekt.
Hüpoteeklaen kui investor on aegade jooksul finantseerinud hulgaliselt kinnisvaraprojekte ja paljud väikearendajad on kasutanud seda võimalust korduvalt, sest koostöö on olnud hea.
Hüpoteeklaenu peamiseks eeliseks on, et objekti ei pea iga ehitusetapi lõpus laskma professionaalsel kinnisvarahindajal hinnata – piisab, kui saata pildid objektist, mille järel hindab Hüpoteeklaen ise ehituse valmimist ja väljastab järgmise summa. See tähendab, et laenuosade väljastamise pealt saab arendaja kokku hoida korraliku summa.
Teine eelis on laenutaotluse menetlemise kiirus. Näiteks kui pangas võib elamuehituse projektile positiivse otsuse saamine võtta aega mitmeid kuid, siis Hüpoteeklaen teeb sama töö ära ca 3 tööpäevaga, hiljemalt nädalaga.
„Arenduslaenu taotlemiseks tuleb meile esitada ehituseelarve, kus peab muuhulgas olema kirjas, kui palju maksab krunt ja milline on arenduse prognoositav müügihind. Arenduslaenuks vajalikud dokumendid võib meile saata e-kirja teel. Selle põhjal saame juba omalt poolt teha arendusprojektile analüüsi,“ ütleb Hüpoteeklaenu esindaja Lea Maarand.
On üsna tavapärane, et võlaõiguslik leping ostjaga sõlmitakse juba ehituse ajal. Samal ajal on ka neid objekte, mille ehitus jääb ühel hetkel finantside tõttu venima ja see toob kaasa ebameeldivusi kõigile osapooltele, nii arendajale kui ostjale. Seepärast võib öelda, et arenduslaen kaitseb mõlemaid osapooli, aidates kindlustada, et objekt valmib ja antakse üle nii nagu lepingus kokku on lepitud.
Hetkel on kinnisvaraarenduses mitmes mõttes muutlikud ajad. Peamine teema, mis seostub uute elamute ehitusega, on krundi põud – hinnatud piirkonnad on üldjuhul juba kõik täis ehitatud.
„Hetkel näeme, et arendajad oleksid võimelised isegi rohkem arendama, kui vaid oleks, kuhu arendada,“ ütleb Maarand.
Teine aktuaalne teema seostub hindade tõusuga. Kuna ehitusmaterjalide hind on kasvanud kohati ligi 30-40%, siis võib oodata, et turg teeb siin oma korrektuurid.
Hüpoteeklaen on ettevõtetele ja eraisikutele laenu väljastanud juba enam kui 12 aastat. Aegade jooksul oleme aidanud paljudel inimestel ja äridel oma plaane ellu viia. Täpsema info saamiseks helista meile lühinumbril 1203 või täida ära meie kodulehe kontaktivorm.
Tähelepanu, tegemist on finantsteenusega. Enne teenuse kasutamist tutvu tingimustega ja konsulteeri asjatundjaga!