12. detsember 2017
Kinnisvara soetades tuleks tähelepanu pöörata erinevatele teguritele, mis mõjutavad kas otseselt või kaudselt selle väärtust. Objekti hetkeolukorrale lisaks tuleks mõelda ka kodu võimalikule väärtusele viie või paarikümne aasta pärast. Mis aga mõjutavad kinnisvara hinda praegu ja tulevikus ning kuidas saame ise oma kinnisvara väärtust muuta, selgitab Hüpoteeklaenu juht Toomas Paju, kes iga päev ka kinnisvara hindamisega kokku puutub
Kinnisvara väärtus saab alguse selle asukohast. Keskmiselt püsivad inimesed ühes piirkonnas kümmekond aastat. Nii tuleks asukohta valides mõelda ka võimalikele tulevikuplaanidele: kas soovitakse peret luua või töökohta vahetada. Soovitatav on end ka kurssi viia piirkonna omavalitsuse tulevikukavatsustega ja piirkonna üldise heaoluga. Lärmakad või kiuslikud naabrid, majast mööduvad rongid, ebaturvaline ümbrus, kehv bussiliiklus või töökohtade puudumine – need kõik mõjutavad kinnisvara väärtust.
Peale asukoha mõjutavad kortermaja/maja väärtust selle üldine seisukord, toimiv korteriühistu ja selle tulevikuplaanid. Kui näiteks vana kortermaja otsaseinad on soojustamata, peegeldab see korteriühistu võimalikke probleeme. Kinnisvara väärtust suurendavad kindlasti remonditud ja puhtad trepikojad, vahetatud katus või küttesüsteem, vanema maja puhul renoveeritud fassaad. Tänapäeval mõjutab hinda ka õueala olemasolu ning maja ümbritsevate teede olukord, vastavalt piirkonnale parkimiskoht ja panipaik.
Kinnisvara omamise puhul kehtib alati heaperemehelikkuse printsiip. Kui midagi on katki, tuleb see korda teha. Hästi hoitud ja hooldatud kinnisvara on tulevikus hinnalisem. Üldjuhul peab paika reegel, et mida kvaliteetsemaid materjale on korteri või maja ehitusel ja sisetöödel kasutatud, seda hinnalisem kinnisvara on. Samuti mõjutab kinnisvara hinda korteri korrus ja akende paiknemine. Näiteks on sokli- ja esimese korruse korterid üldjuhul odavamad, päikeselisemad korterid väärtuslikumad. Majas või korteris paiknev mööbel kinnisvara hinda ei suurenda.
Kui suur on sinu kinnisvara väärtus? On see ajas suurenenud või vähenenud? Iga kinnisvaraomanik saab ise Maa-ameti lehelt vaadata, mis hinnaga on selles piirkonnas kinnisvaratehinguid tehtud. Tehingute hindu vaadates saab välja arvutada piirkonna kinnisvara võimaliku turuväärtuse ja tarbijate üldise ostuhuvi.
Kui kinnisvaraga on ümber käidud heaperemehelikult, see asub perspektiivikas piirkonnas ja ka kodu soetamiseks võetud laenu tagasimakseid on korralikult tasutud, on tõenäoline, et kinnisvara väärtus aja jooksul suureneb. Sellisel juhul tekib hüpoteegiga koormatud kinnisvara väärtuses nii-öelda vaba osa, mille ulatuses saab objektile võtta ka teise hüpoteegi. Saadava rahaga võib vajadusel olemasolevat kodu renoveerida, soetada vara lisaks, alustada ettevõtlusega vmt. Iga uue kohustuse võtmine tuleb aga hoolikalt läbi mõelda ja võimalikud riskid kaardistada. Võimalusel tasuks konsulteerida ka finantsnõustajaga.