17. oktoober 2023
Otsid võimalust, kuidas vähendada kodust energiatarbimist ja reaalselt raha säästa? Jagame siine kolme kasulikku nippi, läbi mille koduseid energiakulusid vähendada, et võiksid rahulikuma südamega talvele vastu minna.
Igas majapidamises leidub erinevaid elektroonikaseadmeid, mis meie igapäevaelu lihtsamaks teevad. Suurimad elektritarbijad neist on veeboiler ning kütteseadmed, aga ka näiteks veekeedukann, pesumasin ja külmkapp.
Üks lihtsamaid nippe elektriarve vähendamiseks on lülitada välja ooterežiimil olevad seadmed. Kui sinu elektriseadmed on vanad, siis kaalu kindlasti nende väljavahetamist. Näiteks vana külmkapp võib aastas tarbida üle 80 euro võrra rohkem elektrit kui tänapäevane A-energiaklassi külmik. Sama lugu on ka muude seadmetega.
Uusi majapidamisseadmeid valides tasub poes võrrelda erinevate mudelite energiatarbimist. Mida vähem elektrit seade tarbib, seda parem on see sinu rahakotile. Enamasti on toote juures välja toodud nii energiamärgis kui ka ligikaudne aastane energiakulu.
Paljudes majapidamistes on siiani kasutusel gaasikatel või elektriküte, need mõlemad muudavad kütmise kallimaks. Kui elad eramajas, siis arvestuslikult kõige soodsam variant on paigaldada maaküte või õhk-vesisoojuspump, mis lisaks toasoojale kütab soojaks ka tarbevee.
Kiirem lahendus on paigaldada õhk-õhk tüüpi soojuspump, mille kasutegur on samuti elektriradiaatoritest tunduvalt suurem. Eriti mugav on õhksoojuspump ahiküttega majas. Nii väldid suuri temperatuurikõikumisi ja ei pea igal hommikul ahju kütmisega tegelema.
Kui elad keskküttega kortermajas, kus igale korterile on paigaldatud tarbimispõhised arvestid, saad küttekuludelt kokku hoida temperatuuri maha keerates. Soovituslik temperatuur eluruumides on 18-21 kraadi ringis. Kui oled päeval tööl, on säästa võimalik, kui päevaseks ajaks küte madalamaks reguleerida. Üks kraad temperatuuri alandamist võib anda sulle juba 5% väiksema küttearve.
Klaaspinnad on peamised kohad, kust soe õhk ruumidest välja pääseb. Sügis on õige aeg kontrollida uste ja akende tihendeid. Kui sul on vanad aknad, siis tasub kaaluda akende väljavahetamist uute kolmekordsete pakettakende vastu, mis on oluliselt soojapidavamad.
Ent lisaks akendele võib soojus toast välja pääseda ka seinte kaudu. Kui elad renoveerimata majas, siis oleks mõistlik mõelda lisasoojustuse paigaldamisele. Tänapäeval on erinevaid nutikaid lahendusi, mille abil saab suhteliselt kerge vaeva ja mõistlike kuludega ka vanema maja soojusnäitajaid parandada.
Samuti tasub üle kontrollida ka katuse soojustus. Kaaluda tasub ka soojustagastusega ventilatsiooni paigaldamist, mis lisaks paremale õhuvahetusele parandab kodu sisekliimat.
Kodu soojapidavuse tõstmine ja energiasäästlike seadmete soetamine on esialgu kulukas, ent need tegevused tasuvad pikemas perspektiivis kindlasti ära. Lisaks loodavale mugavusele säästad nii aega kui reaalselt oma raha. Kui oled otsustanud koduse energiatarbimise luubi alla võtta ja vajalikud parenduses ära teha, aitab su plaanid ellu viia Kodulaen.
Kodulaen on toeks nii kodu remontimisel, ostul kui ka sisustamisel. Pane tähele, et kui sul on juba varasemalt võetud kodulaen, siis Hüpoteeklaenus saab Kodulaenu taotleda ka teise järjekoha hüpoteegi tagatisel – seda varianti kasutavad inimesed, kes on suure osa oma kodulaenust juba aastatega tagasi maksnud, ent elamine vajab nüüd juba uuendamist.
Kodulaenu abil võid uuendada küttesüsteemi, välja vahetada kodumasinad või ette võtta terve maja renoveerimise, soojustamise ning akende ja uste vahetamise.
Kinnisvara tagatisel laen tagab sulle paindlikud tingimused ja soodsama intressi. Vähendades igakuiseid kulutusi küttele ja elektrile, saad lubada endale ka muid meeldivaid tegevusi.
Kuna talv on ukse ees, siis on nüüd viimane aeg otsustada, milliseid tööd energiatõhususe tõstmiseks saad veel enne külmakraadide saabumist kodus ära teha.
Hüpoteeklaenu Kodulaenu taotlemine on kiire mugav, vastuse saad juba 1 tööpäevaga. Tänu kiirele laenuprotsessile ei pea ka rahastust kuude kaupa ootama, vaid jõuad soovitud remonditööd oma kodus veel enne talve ära teha.