15. oktoober 2021
Kui perre sünnib laps, siis jääb enamasti üks lapsevanematest mõneks ajaks töölt eemale ja tema peamiseks sissetulekuallikaks saab emapalk. Samal ajal võib olla vaja lahendada igasuguseid elukorralduslikke küsimusi. Näiteks võib kõne alla tulla päris oma eluaseme soetamine või suurema korteri ostmine. Samuti võib tekkida vajadus olemasolevat eluaset renoveerida.
Kui elamistingimused vajavad uuendamist ja plaanis on võtta laen lapsehoolduspuhkusel olles, siis olgu kohe öeldud, et põhimõtteliselt on see võimalik. Küll aga tuleb arvestada, et laenuandja võib soovida lisakinnitust, millised on vanemapuhkusel oleva lapsevanema edasised plaanid pärast vanemahüvitise lõppemist.
Loomulikult ei ole kõike võimalik ette ennustada, seda eriti praegusel ajal, mil majandus on suurtes muutustes ja sellega seoses võivad muutuda ka töökohad. Laenuandja vaatest on siiski oluline teada, kas töötajal on plaanis pärast lapsehoolduspuhkust uuesti oma vanale töökohale naasta ja kas töökoht ootab teda tagasi. Töökoha olemasolu tagab ka suurema kindluse antud olukorras laenu saada.
Palju küsimusi on tekitanud vanemahüvitis ehk emapalk ja selle arvestamine sissetulekuallikana. Juriidiliselt on tegemist riigi poolt makstava toetusega, millel on kindel algus ja lõpp ning mida makstakse eelmise kalendriaasta töötasust lähtuvalt.
See, kas vanemahüvitist käsitletakse sissetulekuna, sõltub paljuski laenuandjast. Näiteks Hüpoteeklaen aktsepteerib üheksat erinevat sissetuleku liiki, teiste seas ka riiklikke toetusi, millest üks on vanemahüvitis. Tõendatud sissetulek peab üksi laenu taotledes olema vähemalt 500 eurot ja kahekesti laenu küsides vähemalt 700 eurot kuus.
Laenu taotlemine ise käib suhteliselt sarnaselt nagu muudel juhtudel. Esmalt tuleb teha laenutaotlus. Seejärel analüüsitakse laenusoovija maksevõimekust, olemasolevaid kohustusi ja varasemat finantsajalugu. Nagu juba mainitud, soovitakse suure tõenäosusega teada, millised on plaanid pärast vanemahüvitise lõppemist. Hüpoteeklaenu puhul on laenu saamise eelduseks veel ka kinnisvara olemasolu, mida laenu tagatisena kasutada. Selleks võib olla ridaelamuboks, korter või eramu, aga näiteks ka hoonestamata krunt või metsamaa.
Kinnisvara tagatisel laenu suurus sõltub laenuvõtja olemasolevatest kohustustest, sissetuleku suurusest ja tagatiseks pakutava kinnisvara väärtusest. Laenu väljastatakse kuni 75% kinnisvara väärtusest ja maatüki puhul kuni 50%. Sõltuvalt sissetulekust ja tagatisest saab eraisikuna laenu võtta maksimaalselt kuni 500 000 eurot.
Mõeldes sellele, miks eelistada kinnisvara tagatisel laenamist, siis erinevalt krediitkaardist ja tarbimislaenudest on kinnisvaralaenud pikema tagasimakse tähtaja ja madalama intressiga. Näiteks Hüpoteeklaenu puhul on tagasimakse tähtaeg kuni 20 aastat. Laen kinnisvara tagatisel on märgatavalt soodsam kui tagatiseta laenu eest kodu uuenduskuuri ette võtta.
Kui kodu ostmiseks või remontimiseks taotleda laen emapalgaga, siis tuleks kindlasti tähelepanu pöörata ka muudele tingimustele, mida see endaga kaasa toob. Näiteks tuleks uurida, kuidas on reguleeritud ennetähtaegne tagastamine, samuti kas on võimalik saada maksepuhkust. Laenu ennetähtaegne tagastamine on Hüpoteeklaenu puhul tasuta, kui klient teavitab sellisest soovist ette 3 kuud. Samuti on võimalik taotleda maksepuhkust, mis võib muutuda oluliseks näiteks siis, kui vanemahüvitise lõppedes peaks siiski selguma, et vaja on hakata uut töökohta otsima.
Kui laenamine lapsehoolduspuhkusel olles tekitab küsimusi, siis soovitame esmase info saamiseks pöörduda meie laenukonsultantide poole, helistades lühinumbril 1203 või kirjutades meile kodulehe kaudu.
Pere suurenemine on üks sagedasemaid etappe elus, miks uut eluaset vajatakse või olemasolevat remonditakse ja kindlasti ei tohiks see olla põhjus, mille tõttu elutingimuste parandamist edasi lükatakse. Seega tasub igal juhul ka vanemapuhkusel olles tulla oma plaanidest rääkima.
Hüpoteeklaen on ettevõtetele ja eraisikutele laenu väljastanud juba enam kui 12 aastat. Aegade jooksul oleme aidanud paljudel inimestel ja äridel oma plaane ellu viia.
Tähelepanu, tegemist on finantsteenusega. Enne teenuse kasutamist tutvu tingimustega ja konsulteeri asjatundjaga!