12. detsember 2023
Kinnisvara hinnad on paari aastaga tublisti kasvanud. Samal ajal on kõrgustesse kerkinud euribor, mis tähendab, et laenamine on läinud kallimaks. Kuidas siis on – kas praegu tasub kinnisvarasse investeerida? Ennustamine on küll tänamatu töö, kuid siiski vaatame hetkeks, mida märgid turul näitavad.
Kinnisvara hindades on näha muutusi
Hüpoteeklaenu juhi Toomas Paju sõnul on kinnisvaraturg viimasel ajal pöördunud ostja kasuks.
„Kui aasta-paar tagasi oli meil selgelt müüja-turg, siis täna me näeme, et ka ostjal on tekkinud võimalus kaasa rääkida, kui palju ta on valmis kinnisvara eest maksma,“ sõnab Paju.
„Kinnisvara turuväärtus on hetkel madalam kui pool aastat või aasta tagasi,“ lisab ta. Siiski puudutab hinnalangus Paju sõnul peamiselt teise ringi kortereid ja muutused on piirkonniti erinevad.
„Laenu väljastamisel hindame iga kinnisvaraobjekti eraldi. Näiteks uusarenduste puhul on jätkuvalt seis, kus hinna tingimine ei pruugi olla võimalik, sest nende taga on tugevad kinnisvaraarendajad,“ ütleb Paju.
Kas osta oma kodu või oodata?
Kinnisvaraportaalis kuulutusi sirvides ja euribori kallinemist arvesse võttes võib nii mõnelgi koduotsijal tekkida küsimus, kas praegu tasub uut kodu osta või tuleks paremaid aegu oodata?
Paju sõnul on oma kodu ostuks alati õige aeg. „Kui vajad elamispinda, siis sobiva kinnisvara leidmise korral tasub see igal juhul ära osta,“ ütleb ta.
„Oodates kodu ostuga kolm kuud, siis selle ajaga ei juhtu kinnisvaraturul suurt midagi. Kui me räägime aga viie aasta perspektiivis, siis olen üsna kindel, et kinnisvarahinnad tõusevad, kuigi vahepeal võib toimuda ka teistpidi liikumisi,“ lisab Paju.
Sama lugu on kodu renoveerimisega. Kui kodu vajab hädasti remonti, vaja on vahetada kütteseadmeid või parandada soojustust, siis ei ole mõistlik seda aastate kaupa edasi lükata, vaid hakata otsast töödega pihta. Värskelt remonditud kodus on palju parem elada ja nii on võimalik ka energiakuludelt säästa ja oma kinnisvara väärtust säilitada.
Kuidas on lood kinnisvarasse investeerimisega?
Mis puudutab kinnisvara ostmist väljarentimise eesmärgil, siis soovitab Paju läbi arvutada, kas see plaan tasub end praeguse euribori juures ära.
„Kinnisvarasse investeerimine raha säilitamise eesmärgil on kindlasti mõistlik. Väljarentimise ja üüritulu teenimise mõttes tuleb aga kalkuleerida,“ sõnab Paju.
Kinnisvaralaen võetakse enamasti pikaks ajaks ja selle aja jooksul jõuab euribor mitu korda üles ja alla liikuda. Paju lisab veel, et kui euribori kõikumine valmistab muret, siis on võimalik intress fikseerida.
Paindlikud lahendused kodu sisustamiseks, ostmiseks ja remondiks
Hüpoteeklaen pakub laenu kinnisvara tagatisel kuni 20 aastaks. Hüpoteeklaenu Kodulaen sobib kodu sisustamiseks, ostmiseks ja remondiks. Kodulaenu summa on 2000 kuni 500 000 eurot.
Hüpoteeklaenu võtmine on mugav ja kiire ning ei eelda laenusaajalt omafinantseeringut. Laenu tagatisena võib kasutada nii olemasolevat kui ka ostetavat korterit, eramut, maatükki, krunti või metsamaad.
Uuri meie kodulaenu võimalustest lähemalt! Soovides rohkem infot, siis helista meie tasuta lühinumbril 1203.